Jak rozliczać sprzedaż w Dropshippingu

Prowadząc sprzedaż w Dropshippingu, jak w każdym innym biznesie pojawia się kwestia rozliczenia zarobku i odprowadzenia należnego podatku.

Sprzedaż bezpośrednia

Najczęstszym modelem jest sprzedaż bezpośrednia, w której kupujący rozlicza się z nami, a my z dostawcą.

Model ten obowiązuje niezależnie od kanału sprzedaży (Allegro, eBay czy własny sklep).

W modelu tym kupujący składa zamówienie i płaci za nie "z góry" lub zamawia "za pobraniem" (o ile oferujemy taką opcję). Po otrzymaniu płatności za zamówienie (lub od razu w przypadku zamówienia "za pobraniem"), dokonujemy zamówienia u dostawcy:

  • w sposób ręczny, przepisując zamówienie do systemu dostawcy, lub
  • w sposób automatyczny, po API (tzw. integrację)

W zależności od dostawcy i naszej umowy z nim, będziemy musieli zapłacić za złożone zamówienie od razu lub w określonym terminie płatności. Dostawcy jednocześnie nie interesuje kiedy kupujący wnosi zapłatę, gdyż dla niego to my jesteśmy płatnikiem i to my otrzymamy od niego fakturę.

Rozliczenie podatku jest tutaj proste. Wiemy ile wydaliśmy na towar, promocję i poboczne wydatki związane z naszą działalnością (telefon, dostęp do sieci itp.). Wiemy też ile zapłacili nam klienci, ile musielismy im zwrócić w ramach zwrotu towaru. Prosta matematyka i znamy nasz zarobek (lub stratę), od którego obliczamy podatek. W obecnych czasach mamy wiele dostępnych rozwiązań do prowadzenia sprzedaży i samodzielnej księgowości, co z pewnością ułatwi nam rozliczenie podatku.

Sprzedaż pośrednia

Jednym z dostępnych modeli może być tzw. sprzedaż pośrednia, w ramach której nadal to my występujemy jako sprzedawca, ale wszystkie zamówienia oraz płatności prowadzone są przez dostawcę w naszym imieniu.

To bardzo rzadki model, gdyż nakłada więcej pracy na dostawcę lub wymaga dużo bardziej skomplikowanego systemu informatycznego do obsługi takiej sprzedaży.

Nasza rola w takim modelu sprowadza się wyłącznie do zadbania o tzw. ruch, czyli napływ potencjalnych kupujących na adres sklepu internetowego - gdyż tego modelu nie uruchomimy na platformach marketplace.

Uruchomienie sprzedaży w tym modelu polega zazwyczaj na zakupie odpowiednio atrakcyjnego adresu strony (domeny), skonfigurowanie jej do wskazania na platformę naszego dostawcy oraz odpowiednie skonfigurowanie tej platformy - logo, kolory czy treści ogólne na stronie. O produkty oraz ich opisy, aktualne stany i ceny dba dostawca.

Nasze rozliczenie z dostawcą w tym modelu dzieje się w sposób automatyczny, a podatki rozliczamy na podstawie raportów dostarczonych przez platformę.

Należny podatek w tym modelu rozliczamy analogicznie jak przy sprzedaży bezpośredniej, aczkolwiek tutaj mamy nieco ułatwioną sytuację gdyż zestawienia sprzedaży wygenerujemy z systemu dostawcy.

Model ten jest skomplikowany dla dostawcy, dlatego też bardziej popularnym jest model poleceń (afiliacyjny).

Model afiliacyjny (poleceń)

W modelu tym nie prowadzimy samodzielnej sprzedaży, nie jesteśmy w stanie wstawić produktów na żaden marketplace (Allegro czy eBay), ani nie otworzymy sklepu internetowego. Jak więc zarabiamy?

Poprzez tzw. linki polecające, które zawierają w sobie nasz unikalny identyfikator oraz kierują na sklep naszego dostawcy, do konkretnej kategorii w tym sklepie lub do konkretnego produktu.

Sprzedaż w tym modelu nie jest zaliczana do Dropshippingu.

Dokładniejszy opis tego modelu opublikuję w osobnym wpisie, gdyż jest to model sprzedaży który nie ma nic wspólnego z Dropshippingiem.

Podatkowo ten model jest rozliczany na podstawie zarobku wykazanego w raportach i wypłaty od dostawcy na nasze konto - realnego zarobku, gdyż w zależności od ew. minimalnych progów wypłat, w miesiącach których progu nie przekroczymy wypłaty nie będzie, a nasz przychód z tego źródła podlegający opodatkowaniu będzie zerowy.

Model bezmyślny - na tzw. kombinatora

Ostatnim modelem który przychodzi mi teraz do głowy jest model który nazwałem bezmyślnym.

Niestety sprzedaż w Dropshippingu przyciąga wiele osób, które nie znają się na niczym, nie chcą robić nic, ale chcą zarabiać w Dropshippingu bo przecież to nie wymaga żadnych działań.

Najlepiej bez otwierania działalności gospodarczej, bez rozliczenia podatku oraz ... żeby platforma sprzedaży była za darmo, integracja również bez opłat, żeby jeszcze ktoś wskazał które produkty najlepiej się sprzedają i skąd je najtaniej wziąć. W sposób automatyczny oczywiście.

Na różnych forach internetowych czy grupach utworzonych w ramach serwisów społecznościowych pojawiają się od czasu do czasu osoby z pomysłem wystawiania oferty na jednej z platform marketplace (Allegro, eBay), przyjmowania wpłaty za produkt na swoje konto, a następnie zamawianie produktu u dostawcy w sposób w którym to on (dostawca) staje się nieświadomym sprzedawcą w modelu Dropshipping, odpowiada za dostawę i ewentualne reklamacje.

W modelu "na kombinatora" wszystko w procesie sprzedaży działa dobrze do czasu kiedy produkty docierają do klientów bez problemu.

W przypadku zagubionej przesyłki, to jednak kombinator z punktu widzenia klienta, platformy marketplace jak i prawa (!) jest sprzedawcą i ponosi odpowiedzialność za dostawę.

Kombinator jednocześnie naraża nieświadomego kupującego na dodatkowe obowiązki jak cło czy podatek VAT jeśli towar jest sprowadzany spoza Unii Europejskiej.

Analogicznie w przypadku awarii produktu, gdyż gwarantem jest sprzedawca, którego warunków gwarancji kupujący jednak nie akceptował i nie był ich świadomy - oraz kosztów które mogą wyniknąc podczas takiej reklamacji. Ale tu jest jeszcze jedno ryzyko o którym w ostatnim punkcie poniższej listy.

Kombinator naraża jednocześnie siebie, ponieważ:

  • postawił się w roli pośrednika płatności bez odpowiedniego zezwolenia
  • prowadzi zorganizowaną, ale nie zarejestrowaną działalność gospodarczą i najprawdopodobniej nie rozlicza z tego tytułu należnych podatków - tu jest małe wykluczenie o którym wspomniałem we wpisie https://dropshipping.pl/czy-potrzebna-jest-dzialalnosc-gospodarcza/
  • jak wyżej, tylko w zderzeniu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i należnych składek
  • sprzedając jako osoba prywatna nie zapewnia gwarancji, ale odpowiada za wady w rzeczy sprzedanej i obowiązuje go rękojmia - tak, rękojmia obowiązuje również w obrocie pomiędzy osobami prywatnymi

Który model jest dobry dla Ciebie?

Zajnim podejmiesz sprzedaż w którymkolwiek modelu, skonsultuj swój pomysł z doradcą podatkowym. Koszt takiej konsultacji zamknie się prawdopodobnie w kwocie 50-100 PLN, a może oszczędzić Tobie wielu problemów.

Jednocześnie polecam wybić sobie z głowy mylne założenie, że przy Dropshippingu nic nie trzeba robić, a kasa płynie sama.

Aby działać "na swoim" trzeba być przedsiębiorczym. Trzeba wiedzieć skąd brać towar, gdzie i komu go sprzedawać, jak się reklamować, jak to rozliczyć podatkowo. To dużo pracy i nie daj się zwieść huraoptymistycznym historiom o tych którzy zarobili miliony nie robiąc nic - najczęściej takie osoby prawdziwe miliony zarabiają na sprzedaży poradników o tym jak zarobić miliony ;-)

Prawda jest taka, że każda dobrze zorganizowana działalność przynosi profity. Z czasem. Nie każdy ma jednak żyły przedsiębiorcy i nadaje się do prowadzenia własnego biznesu.

Klienci czasem zadają pytania. Nie jesteś w stanie odpowiedzieć na nie szybko i zadawalająco dla klienta jeśli nie znasz się na swoim biznesie i produktach które oferujesz. To znów wyklucza model "nic nie robie, a się sprzedaje", gdyż nawet sprzedając coś tak oczywistego jak bułki w osiedlowym sklepie możesz zostać zaskoczony/a pytaniem o skład produktu tak ważny dla alergików i mający bezpośredni wpływ na ich zdrowie, a wręcz życie.

Pokaż Komentarze